"A mora ne bi ni bilo, pričaju kirijdžije,
da nije Morave, niz koju sve naše patnje teku.
Niti bi bilo slano da Srbijica nije
oduvek mnogo plakala u svoju najveću reku.
Moraš da vidiš Moravu bar triput u svom veku."
- Dobrica Erić
Na prostoru između užičke i čačanske kotline između masiva Ovčara sa jedne i Kablara sa druge strane reka Zapadna Morava usekla je veličanstvenu klisuru dužinom od 20 kilometara. Na mestu gde je klisura najuža reka formira prirodni fenomen-uklještene meandre stvarajući tako predeo jedinstvene lepote i posebnih odlika sa veoma specifičnom mikroklimom zaštićenom od jakih vetrova. U Ovčarsko kablarskoj klisuri i gustim šumama Ovčara i Kablara živi preko 600 biljnih i preko 100 životinjskih vrsta a vode koje u klisuri izviru narod je od davnina smatrao lekovitim. Snaga reke Morave iskorišćena je za proizvodnju električne energije izgradnjom betonskih brana kojima je sredinom 20 veka reka pregrađena na 2 mesta.Tako su nastala dva jezera Ovčarsko na ulazu i Međuvršje na izlazu iz klisure kao i jezero Parmenac. Na padinama Ovčara i Kablara koje su svojom pitomom klimom, mirom i skrovitošću od davnina privlačille duhovnike i askete osnovano je 10 srpskih srednjevekovnih manastira i dva sveta mesta pa je područje klisure narod nazvao imenom Srpska Sveta gora. Veruje se da je većina ovčarsko kablarskih manastira izgrađena u periodu od 12. do 17. veka kada se veliki broj stanovnika pred turskom najezdom sa juga povlačio ka severu, među kojima se doselio i deo monaštva sa grčkog Atosa...
PROGRAM PUTOVANJA
Polazak iz Beograda u 07h (mesto polaska:parking na Starom sajmistu blok 20 Novi Beograd) dolazak u Ovčar banju oko 09h. Poseta manastiru Blagoveštenje koji se nalazi na uzvišenju iznad brane u Ovčar banji.
Ovčar banja sa svojim izvorima lekovite vode jedna je od najstarijih banja na teritoriji Srbije. Vode koje izviru u Ovčar banji imaju konstantnu temperaturu od 38 stepeni a njihovo blagotvorno dejstvo na ljudsko zdravlje potvrđeno je u lečenju nerava, oboljenja kostiju, zglobova, reumatskih tegoba...
Manastir Blagoveštenje je jedan od retkih u klisuri za koji se sa sigurnošću zna kada je podignut o čemu svedoči natpis iznad vrata koji kaže da “manastir podiže kir Nikifor sa bratijom leta gospodnjeg 1602. “ Manastir se nalazi na levoj obali Morave odmah iznad hidrocentrale u Ovčar banji. Crkva je sagrađena u duhu raške graditeljske škole, a narodno predanje pominje da je podignuta na temeljima starijeg hrama iz 12. ili 13. veka – savremenika manastira Bogorodice Gradačke u Čačku, čiji je ktitor knez Stracimir, brat velikog župana Stefana Nemanje.Blagoveštenjska crkva je jednobrodna građevina od grubog kamena sa tri traveja, kupolom na osmougaonom tamburu, isturenim pravougaonim pevnicama i polukružnom oltarskom apsidom. Pripada žičkoj eparhiji srpske pravoslavne crkve i predstavlja zaštićeno kulturno dobro od izuzetnog značaja. Manastirska slava su Blagovesti.Uoči praznika Blagovesti 1948. u Blagoveštenju je zamonašen Gojko Starčević, budući patrijarh srpski Pavle, koji je u njemu do kraja života provodio odmor. Nakon posete manastiru polazak na pešačku turu do vrha Kablara u pratnji planinarskog vodiča. Pauza na vidikovcu za odmor i uživanje.
Kablar je planina visine 889 koja se uzdiže na levoj obali Morave i pripada Šumadiji za razliku od Ovčara koji pripada Dinarskom planinskom masivu. Na Kablaru se nalazi ogroman broj markiranih planinarskih staza kojima se kroz guste šume i preko strmih grebena stiže do najvišeg vrha ispod koga je na visini od 885 metara sagrađena drvena platforma-vidikovac. Do vidikovca je nedavno izgrađen i asfaltni put kojim se do vrha automobilom stiže za nepunih pola sata. Pogled na Ovčar banju, planinu Ovčar i uklještene meandre Morave sa vrha Kablara jedan je od najlepših u Srbiji.
Povratak u Ovčar banju pored planirarskog doma i manastira Nikolje. Poseta manastiru.
Manastir Nikolje je jedan od najstarijih u klisuri za koji se veruje da su ga u 12. veku osnovali monasi sa Atosa. U porti se nalazi veoma lep konak koji je manastiru poklonio Miloš Obrenović u znak zahvalnosti za pruženo utočište. U crkvi posvećenoj Svetom Nikoli čuvaju se brojne manastirske relikvije i rukopisne knjige među kojima je i čuveno Nikoljsko jevanđelje sa minijaturnim zlatnim ilustracijama. Ispred crkve raste stoletni bor za koji se veruje da ima čudotvorne moći... Nakon posete manastiru povratak u Ovčar banju. Slobodno vreme i ručak u nekom od restorana. Ukrcavanje na katamaran, krstarenje Moravom u trajanju od 1 h.
U večernjim satima polazak za Beograd , dolazak na mesto polaska oko 21h.
NAPOMENA:
ORGANIZATOR ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDINIH LOKALITETA/DESTINACIJA NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
ZA OVO PUTOVANJE MOGU SE PRIJAVITI ISKLJUČIVO ČLANOVI UDRUŽENJA SA VALIDNOM ČLANSKOM KARTOM.
KRAJNJI ROK ZA PRIJAVU: 5 DANA OD NAZNAČENOG DATUMA POLASKA.
Deca od 5 do 12 godina plaćaju 1400 dinara i imaju sedište u autobusu.
Deca do 5 godina -gratis i imaju sedište u autobusu
Cena uključuje:
Cena NE uključuje:
USLOVI OTKAZIVANJA