“A sutra ću poći na planinu , neka mi se oči napiju visina i daljina ,
da s' ovim sjajem pođem dalje prema teškim danima”
- Oton Župančič
1.DAN
Polazak iz Beograda u 06.30 vožnja auto putem Miloš Veliki do Kraljeva. Dolazak u Kraljevo oko 08.30. Posle kraće pauze za odmor pešačka tura u centru grada sa obilaskom najznačajnijih kulturnih i istorijskih znamenitosti.
Kraljevo, čuvar doline kraljeva iz dinastije Nemanjića i njihovih veličanstvenih zadužbina Studenice i Žiče dobio je ime po kralju Milanu Obrenoviću. Grad otvorenog srca prepoznatljiv je po ulicama koje se seku pod pravim uglom i po prelepom gradskom trgu na kome dominira "Milutin" - spomenik srpskim ratnicima. Rudo polje a zatim Karanovac, malo naselje nastalo na raskrsnici svih važnih puteva koji spajaju istok i zapad, sever i jug, izraslo je u zanatski , trgovački i kulturni centar regiona tek početkom 18.veka. I iako su i stari Rim i Vizantija kao i najstarija srpska država ostavili svoje tragove na njegovim prostorima najznačajniji svedoci burne prošlosti samog grada na Ibru sačuvani do današnjih dana, su brojni kulturno istorijski spomenici i zdanja iz perioda 18, 19. i 20.veka:
Trg srpskih ratnika i spomenik srpskim ratnicima izginulim u ratovima od 1912. do 1918.godine;Gospodar Vasin konak (1830/31); Adžića kuća – najstariji stambeni objekat u Kraljevu; Narodni Muzej izgrađen 1837. godine-zgrada podseća na monumentalnu arhitekturu javnih objekata u stilu evropske moderne; Saborna crkva Svete Trojice (1822/24); Zgrada okružnog načelstva iz 1853.godine; Crkva spaljivanja moštiju Svetoga Save (Hram Svetog Save) 1995.; Hotel Pariz – izgrađen oko 1881. godine sredstvima više kraljevačkih trgovaca; Nekadašnji Hotel Jugoslavija (1932).;Spomen park žrtvama kraljevačkog oktobra. Nakon posete Kraljevu nastavak putovanja i poseta manastiru Žiča.
“Jedna lepa stara legenda o «sedmovratoj» Žiči pripoveda da je u njoj krunisano sedam kraljeva i da su, prilikom svakog krunisanja, otvarana nova vrata kroz koja je prolazio samo krunisani vladar, pa bi ta vrata potom odmah bila zazidana.”
Žiča se nalazi u plodnoj ravnici, na samo 6 km od Kraljeva prema Mataruškoj Banji. Zadužbina je kralja Stefana Prvovenčanog (1195 – 1223) i jedna je od najvećih svetinja srpskog naroda. Gradnja glavne manastirske crkve Sv. vaznesenja započeta je oko 1206. godine, a završena pre 1217.g., kada je njen ktitor dobio kraljevsku krunu iz Rima. U njoj je prvi srpski arhiepiskop Sava krunisao svog starijeg brata kao prvog srpskog kralja (1217) i posvetio episkope novoosnovanih eparhija. U Žiči su krunisana još dva srpska kralja iz dinastije Nemanjića (1169-1371), Stefanovi sinovi – Radoslav i Vladislav. Od manastirskog kompleksa iz srednjeg veka sačuvane su samo Crkva sv. Spasa i mala crkvica sv.Petra i Pavla. Sve ostale zgrade su novijeg porekla.
Po svojoj arhitekturi Žiča pripada raškoj školi. To je jednobrodna građevina sa polukružnom oltarskom apsidom na istočnoj, spoljnom pripratom sa kulom na zapadnoj i pravouganim pevničkim prostorijama na južnoj i severnoj strani. Nad središnjim delom naosa uzdiže se kupola sa osmougaonim tamburom. Unutrašnju dekoraciju čine freske koje su slabo očuvane, a delo su carigradskih majstora (iz 1219), manje talentovanih provincijskih majstora (1228-1233), a najznačajnije freske su i najmlađe (1309-1316) i nalaze se u glavnom delu crkve (Veliki praznici, scene iz života Hrista, stojeće svetiteljske figure i njihova poprsja). Nastavak putovanja dolinom jorgovana do Jošaničke banje.
Jošanička banja se nalazi na obroncima Kopaonika u dolini reke Jošanice i njene pritoke Samokovke. Leži na nadmorskoj visini od 550 m i ima karakteristike klimatskog lečilišta. Jošanička Banja i njena okolina su bogate zelenilom i šumama u kojima dominira «Banjski borjak» (crni bor na površini od oko 29 ha) koji predstavlja deo posebne prirodne vrednosti, naročito za zdravstvene i rekreativne potrebe. Banjski kompleks je površine 1,2 ha sa funkcijom pasivne rekreacije. Postoje uređene staze za pešačenje za potrebe rekreacije stanovništva i gostiju Jošanička Banja ima 5 izvora mineralnih voda, koji se ubrajaju medu najtoplije u našoj zemlji. Glavni izvor daje 7 litara vode u sekundi i temperature je 78C. Vode Jošaničke Banje pripadaju grupi hipertermi, sadrže natrijum, kalijum, kalcijum, hidrokarbonate, sulfate i fluor. Koriste se u lekovite svrhe pijenjem i u kombinaciji sa hidro-kinezi terapijom i medikamentima.Slobodno vreme u banji za odmor i ručak. Nastavak putovanja do Kopaonika. Dolazak na Ravni Kopaonik u kasnim popodnevnim satima. Smeštaj u hotel JAT apartmani. Slobodno vreme.Večera . Noćenje.
Kopaonik je najduži planinski masiv u Srbiji koji se prostire dužinom od preko 70 kilometara. Njegov najviši deo pomalo liči na kuću ravnog krova pa je zbog toga nazvan Ravni Kopaonik a planinu zbog njene visine često zovu krovom Srbije. Zahvaljujući velikom broju vrhova i idealnoj klimi sa preko 200 sunčanih dana godišnje Kopaonik se razvio u najveći zimski sportski centar u Srbiji. Brojna skijališta, žičare i sportski tereni okruženi su hotelima, apartmanima, vilama, odmaralištima i planinarskim domovima sa različitim pratećim sadržajima za svačiji ukus i džep. Središte turističkih zbivanja na Kopaoniku je upravo Ravni Kopaonik gde se i nalaze najveći i najzanimljiviji sadržaji na nadmorskoj visini od 1780 metara.
Kopaonik ima čak 11 vrhova visine preko 1700 metara, a najviši vrh nalazi se na visini od 2017 metara i dobio je ime po slavnom prirodnjaku Josifu Pančiću koji je po sopstvenoj želji tu i sahranjen. Zahvaljujući veoma burnoj prošlosti u kojoj su na ovoj planini postojali rudnici srebra i drugih ruda Kopaonik je često nazivan imenom Srebrna planina ili Kopalnik odakle i potiče današnje ime. Na obroncima Kopaonika nalazi se srednjevekovno utvrdjenje Koznik koje se vezuje za rasinskog junaka Rajka od Rasine, mada ga narodno predanje često pripisuje i prokletoj Jerini.
Od 1981.godine područje od čitavih 11.810 hektara sastavljeno od 12 rezervata sa preko 1500 biljnih vrsta proglašeno je Nacionalnim parkom. Prepoznatljiv kopaonički pejzaž su guste četinarske šume smrča i jela medju kojima živi i veliki broj životinjskih vrsta. Iako je Kopaonik kao zimski skijaški centar postao veoma poznat i van naše zemlje, poseta tokom letnjeg perioda je poseban doživljaj. Netaknuta priroda, guste četinarske šume, planinski izvori, šumski plodovi, lekovito bilje i vrhovi i vidikovci sa kojih pogled puca na veći deo Srbije privlače ljubitelje pešačenja, planinarenja, ekstremnih sportova kao i sve one koji vole prirodu i osećaj slobode koji ona nudi.
2.DAN
Nakon doručka slobodno vreme za boravak i uživanje na Kopaoniku i individualne aktivnosti ili organizovane zajedničke obilaske:
Kažu da je još 1904.godine jedan francuski konzul prolazeći putevima aleksandrovačke župe gde su nekada svoje kraljevske vinograde imali Nemanjići i Knez Lazar, toliko bio zadivljen beskrajnim zelenilom da je čitav predeo nazvao srpskom Šampanjom. Na samo 3 kilometra od Aleksandrovca u selu Vitkovo nalazi se vinarija Nika. Domaćinstvo porodice Nikolić koje se proizvodnjom vina bavi više od 100 godina okruženo je sa 9 hektara vinograda. U seoskom domaćinstvu koje se sastoji od nekoliko objekata izgrađenih u stilu tradicionalne srpske arhitekture nalaze se moderna sala za degustaciju sa pogledom na vinograde, uređeno dvorište za odmor i uživanje kao i 2 apartmana za smeštaj i boravak gostiju. Posetioci mogu videti kompletnu opremu za proizvodnju vina i uživati u priči koju pričaju nasmejani domaćini o hamburgu, prokupcu, rizlingu, kaberneu, šardoneu...
Znate li kako nastaje vino?
To su “dugi dani, nedelje, meseci strepnje i iščekivanja...Strah od grada, suše, kiše..Uvek isto pitanje prerano ili prekasno? Novi put u nepoznato i svaki put novi ukus i nova radost!”
Ručak i degustacija vina proizvedenih u vinariji Nika.Slobodno vreme do polaska za Beograd u kasnim popodnevnim satima. Dolazak na mesto polaska oko ponoći.
OPIS SMEŠTAJA: Jat apartmani se nalaze u centru svih glavnih sadržaja turističkog centra Kopaonik, na nadmorskoj visini od 1780 m. Objekat se nalazi između objekata Vila Kopaonik i hotela Club A a preko puta kompleksa apartmani Konaci. Od skijališta i najbližih žičara, “Pančićev vrh”, “Karaman greben” i “Malo jezero” udaljene su oko 80 m.
Sadržaj: apartmani su izgrađeni u planinskom stilu i raspolažu sa 134 apartmana različite strukture za boravak od 1 do 6 osoba.
Sadržaj apartmana: svi apartmani su opremljeni mini blok kuhinjom sa frižiderom, svim potrebnim posuđem i kuhinjskim priborom, kupatilom (TVC), telefonom i TV-om.
Dodatni sadržaj:gostima Jat apartmana je na raspolaganju restoran, prodavnica, igraonica, ski-servis, salon za masažu kao i besplatan bežični Internet u celom hotelu.
Smeštaj je u dvokrevetnim i trokrevetnim apartmanima na bazi jednog polupansiona (večera prvog i doručak drugog dana), obroci se služe po principu švedskog stola
NAPOMENA:
ORGANIZATOR ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDINIH LOKALITETA/DESTINACIJA NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI
ZA OVO PUTOVANJE MOGU SE PRIJAVITI ISKLJUČIVO ČLANOVI UDRUŽENJA SA VALIDNOM ČLANSKOM KARTOM
KRAJNJI ROK ZA PRIJAVU 5 DANA PRE NAZNAČENOG DATUMA POLASKA
Za decu od 5 do 12 godina cena se umanjuje za 1000 dinara i imaju sedište u autobusu.
Deca do 5 godina -gratis i imaju sedište u autobusu
Cena uključuje:
Cena NE uključuje:
USLOVI OTKAZIVANJA
Cenovnik br. 1 od 01.feb 2021.