BEČEJ-TISA-BISERNO OSTRVO-ARAČA-RUSANDA
jednodnevni izlet iz Beograda
POLAZAK: 11.06.2022.
Na mestu koje stanovnici oko Tise zovu“sedmiter”jer se na njemu račvaju putevi ka sedam banatskih sela usred njiva i ničega nalaze se ostaci benediktanske opatije. Legenda kaže da je ovde na svom putu zastao i Ričard lavljeg srca da zaleči rane iz krstaških ratova..
PROGRAM PUTOVANJA
Polazak iz Beograda u 8 (mesto polaska:parking na Starom sajmistu, blok 20, Novi Beograd) vožnja do Bečeja. Dolazak u Bečej oko 09.30h
Bečej, privredni, društveni i kulturni centar Potisja star je više od 900 godina! Na području grada i njegove okoline pronađena su naselja iz neolita, bronzanog i gvozdenog doba. Grad je menjao gospodare mnogo puta a tokom srednjeg veka najčešće su se smenjivali ugarski i srpski vladari . Danas je Bečej moderan vojvođanski gradić sa nešto više od 20 hiljada stanovnika koji je zadržao izgled i šarm višenacionalne sredine sa velikim brojem kulturnih i sakralnih građevina.Među njima se monumentalnošću i stilom izdvajaju zdanja na centralnom gradskom trgu -Pogača srpska pravoslavna crkva Svetog Georgija, katolička crkva Vaznesenje Marijino, gradska kuća, bečejsko pozorište, kuća Bogdana Dunđerskog, spomenik Kralju Petru...Šetnja centrom Bečeja , pauza za kafu u nekom od restorana a zatim šetnja Zelenim kejom i poseta staroj prevodnici na reci Tisi - šlajzu.
Brodska prevodnica Šlajz je sagrađena u periodu od 1895. do 1899.godine. Ova stara Ustava na ušću Velikog bačkog kanala u Tisu, bila je jedna od najsavremenijih u svetu, a rađena je po planovima Hajnca Alberta, tehničkog direktora kanala. Ovde ćete videti stalnu postavku turbinskog postrojenja, koji je pokretao kapije Šlajza putem električne energije. Nastavak putovanja preko Bačkog gradišta do parka prirode Stara Tisa i poseta Bisernom ostrvu i dvorcu Gedeona Rohoncija. Degustacija vina Muskat Krokan na imanju (fakultativno, podlozno promeni)
Park prirode Stara Tisa zahvata površinu od 391 hektara na zaštićenom području oko menadra reke Tise dugog 24 kilometra. Park naseljava veliki broj retkih biljnih i životinjskih vrsta posebno vodozemaca i vodenih biljaka od kojih neke predstavljaju prave relikte i prirodne retkosti kao što je beli lokvanj. Nakon skretanja toka Tise meliracionim radovima početkom dvadesetog veka u koritu nekadašnje reke nastala je mrtvaja okružena peščanim nanosima veoma plodnog zemljišta na kome je uspevalo ama baš sve što bi ljudi posadili. Zbog najslađih i najvećih plodova lubenica , dinja, krušaka i jabuka kao i zbog vinove loze od koje se proizvodilo jedno specijalno vino ceo prostor okružen mrtvajom nazvan je Biserno ostrvo.
Na tom komadu nekadašnjeg raja jednom davno je mađarski grof Gedeon Rohoncije sagradio svoj dvorac i oko njega podigao vinograde. Vinova loza doneta iz Španije veoma dobro se primila na tiskom peščaru a ubrzo je poteklo i vino jedinstvenog ukusa i kvaliteta-muskat krokan. Dvorac na ostrvu je danas , nažalost samo zapuštena i zaboravu i propadanju prepuštena ruševina oko koje se spore nekadašnji vlasnici i država. Ipak, legende o grofu, nesrećnoj grofici i njenom konju još se mogu čuti prilikom posete Bisernom ostrvu a može se i nekim čudom probati fantastični krokan iz nekadašnjih berbi....Povratak do Tise i vožnja čamcima niz meandar u trajanju od oko 30 minuta (fakultativno, podlozno promeni u zavisnosti od vremenskih uslova i objektivnih okolnosti) Nastavak putovanja kroz vojvođansku ravnicu do benediktanske opatije u Arači.
Na mestu koje stanovnici oko Tise zovu“sedmiter”jer se na njemu račvaju putevi ka sedam banatskih sela usred njiva i ničega nalaze se ostaci benediktanske opatije. Veruje se da je romanička bazilika podignuta početkom 13.veka na temeljima neke starije crkve a pisani tragovi svedoče da je nakon rušenja obnovljena u 14.veku zaslugom kraljice Jelisavete Anžujske. Jedno vreme je pripadala i despotu Stefanu Lazareviću a u srednjem veku je nedaleko od crkve postojalo i istoimeno naselje. Od kada su je Turci 1551.godine spalili nikada više nije obnovljena.Nastavak putovanja do Novog Bečeja, šetnja kejom i odlazak do Vranjeva u posetu Glavaševoj kući. Slobodno vreme za rucak u nekom od restorana na Tiskom keju (fakultativno).
Spomen-muzej „Glavaševa kuća" nalazi se u ambijentalnoj celini starog centra u Vranjevu (danas deo Novog Bečeja). Objekat je podignut u prvim decenijama XIX veka i pripadao je uglednoj i imućnoj porodici Glavaš. Vladimir Glavaš, doktor pravnih nauka, požunski i praški đak, zaveštao je 1907. godine kuću i ostalu imovinu Srpskoj pravoslavnoj crkvenoj opštini Vranjevo. Objekat je Opština Novi Bečej od 2006. godine počela da obnavlјa i danas je u njoj smešten spomen-muzej. Posle ručka putovanje do Melenaca , poseta Rusandi, pauza za kafu i zalazak sunca na jezeru.
Rusanda, jedinstveni prirodni dragulj banatske ravnice nalazi se na 82 metra nadmorske visine na površini od 4 kvadrtana kilometra. Jezersku vodu odlikuje visok salinitet oko 60% što je čini slanijom od morske vode. Dno jezera prekriveno je naslgama blata sa izuzetnim lekovitim svojstvima u lečenju oboljenja koštano zglobnog sistema, degenerativnog reumatizma, kožnih i ginekoloških oboljenja. Okollinu jezera nastanjuje preko 200 vrsta ptica od kojih su neke i zaštićene vrste. Nakon posete jezeru i banji nastavka puta ka Beogradu. Dolazak na mesto polaska oko 20.30h
NAPOMENA:
ORGANIZATOR ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDINIH LOKALITETA/DESTINACIJA NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
ZA OVO PUTOVANJE MOGU SE PRIJAVITI ISKLJUČIVO ČLANOVI UDRUŽENJA SA VALIDNOM ČLANSKOM KARTOM.
KRAJNJI ROK ZA PRIJAVU: 5 DANA OD NAZNAČENOG DATUMA POLASKA
Deca od 5 do 12 godina plaćaju 1300 dinara i imaju sedište u autobusu.
Deca do 5 godina -gratis i imaju sedište u autobusu
Cena uključuje:
Cena NE uključuje:
USLOVI OTKAZIVANJA
Neispričane legende i tajne
Umetnost
„Ako želite da doživite Srem u pravom smislu šta Srem treba da predstavlja onda je poseta gradu Šidu i selima šidske opštine idealna destinacija. Mozaik sastavljen od istorije, umetnosti, bogate i raznovrsne sremske kuhinje, arheologije, različitih nacionalnosti sa svojim tradicijama i običajima ravnice i brežuljaka koji se prepliću u laganom ritmu kako putujete kroz našu opštinu, jeste nešto što će turistima svakako prijati i ostaviti jak utisak“
Kristina Radosavljević, direktorka TOŠ.