ORAŠAC-ARANĐELOVAC-BUKOVIČKA BANJA-BUKULJA
jednodnevni izlet iz Beograda
POLAZAK:05.11.2022.
"Crkva ova želim da se zove “Svetij Aranđel”. Na dan njene slave o Svetom Aranđelu držaće se od sad vašar u Vrbici.Varoš Vrbica neka se od sad zove Aranđelovac. Dato u Bukoviku 17. julija 1859. godine."
Miloš Obrenović.
PROGRAM PUTOVANJA
Polazak iz Beograda u 8h (mesto polaska: parking u bloku 20 na Starom sajmistu, Novi Beograd) dolazak u Orašac oko 9. Poseta muzeju Prvog srpskog ustanka i Marićevića jaruzi.
Spomenički kompleks u Orašcu podignut je u znak sećanja na Sretenje 1804.godine kada je na velikom narodnom zboru postignut dogovor i doneta istorijska odluka o podizanju Prvog srpskog ustanka a Karađorde proglašen za vrhovnog Vožda. Na mestu gde je započela prva srpska revolucija koja će Srbiji doneti nacionalnu slobodu i postaviti temelje moderne države podignuta je crkva Vaznesenja Gospodnjeg. Izgradnjom spomen škole, muzeja, spomen česme u Marićevića jaruzi i podizanjem spomenika Karađorđu zaokružena je celina spomeničkog kompleksa. Obilazak kompleksa uz pratnju kustosa. Nastavak putovanja do Aranđelovca i pećine Risovača.
Risovačka pećina, praistorijsko stanište neandertalskih lovaca, spomenik je prirode i kulturno dobro od izuzetnog značaja koje svedoči o neprekidnom ljudskom prisustvu i delovanju od samih začetaka civilizacije do današnjih dana. Nazvana je po risu, divljoj zveri koja je tokom poslednjeg ledenog doba živela na okolnim stepama zajedno sa mnoštvom drugih životinjskih vrsta čije su fosilizovane kosti i zubi pronađeni tokom istraživanja... Poseta pećini u pratnji vodiča. Nastavak puta do Bukulje.
Planina Bukulja koja se sa svojih 696 metara visine uzdiže iznad grada omiljeno je izletište i mesto za beg u mir i tišinu ne samo Aranđelovčana već i svih ljubitelja prirode, pešačenja i uživanja u veličanstvenom pogledu. Zahvaljujuci osmatračnici visine 19 metara koja se nalazi na vrhu pogled seže preko Venčaca do Topole i Rudnika i preko cele Šumadije sve do Beograda. Posetiocima je na raspolaganju i nekoliko tradicionalnih restorana sa specijalitetima domaće kuhinje kao i veliki broj obeleženih pešačkih staza. Slobodno vreme za šetnju do vidikovca i kafu. Povratak u grad i poseta Narodnom muzeju i crkvi Arhanđela Gavrila koji se nalaze na obodu Bukovičke banje.
Narodni muzej u Aranđelovcu čuva i izlaže brojne eksponate iz oblasti paleontologije, etnologije, arheologije, istorije i istorije umetnosti kao svedočanstva materijalne i duhovne kulture koja se razvijala na prostorima ovog dela Šumadije. Izuzetna postavka “Milenijumi” koja sadrži oruđa neandertalskog čoveka pronađena u pećini Risovača, keramičke posude, antropomorfne figure, rimske stubove , kamene lavove kao i kostur pećinskog medveda, simbolično vodi posetioca kroz sve milenijume u kojima je prostor Aranđelovca i Topole kontinuirano naseljavan. Poseban deo muzeja posvećen je Prvom i Drugom srpskom ustanku a može se videti i sjajna postavka ostvarenja savremene umetničke keramike.U blizini muzeja nalazi se i stara bukovička crkva iz 19.veka. Nakon posete muzeju i crkvi slobodno vreme za odmor i ručak u nekom od restorana. Povratak u park Bukovičke banje. Pešačka tura sa vodičem od hotela Izvor do Šarene kapije: mineralni izvori, hotel Staro zdanje, Paviljon Kneza Miloša, skulpture sa smotre Mermer i zvuci...
Bukovička banja čiji se park prostire na površini od 22 hektara svojevrsni je muzej na otvorenom koji sadrži impozantnu kolekciju umetničkih dela izrađenih od venčačkog mermera i kamena. Simpozijum “Mermer i zvuci” i manifestacija “Svet keramike” već 50 godina okupljaju u gradu pod Bukuljom umetnike i sve ljubitelje muzike i jedinstvenog umetničkog izraza prikazanog u skulpturama koje krase park. Izvori mineralne vode, kupatila, paviljoni, cvetne aleje i romantične pešačke staze pričaju priče o nekadašnjim slavnim danima jedne od najstarijih srpskih banja, o kneževima i kneginjama, o tajnim ljubavima i raskošnim balovima u Starom zdanju...
Slobodno vreme za šetnju i individualne aktivnosti u Bukovičkoj banji. Polazak za Beograd oko 18h dolazak na mesto polaska oko 21h.
NAPOMENA:
ORGANIZATOR ZADRŽAVA PRAVO PROMENE REDOSLEDA POJEDINIH LOKALITETA/DESTINACIJA NASTALIH ZBOG OBJEKTIVNIH OKOLNOSTI, GUŽVI U SAOBRAĆAJU, PROMENE RADNOG VREMENA OBJEKATA KOJI SE OBILAZE I DRUGIH NEPREDVIĐENIH OKOLNOSTI.
ZA OVO PUTOVANJE MOGU SE PRIJAVITI ISKLJUČIVO ČLANOVI UDRUŽENJA SA VALIDNOM ČLANSKOM KARTOM.
KRAJNJI ROK ZA PRIJAVU 5 DANA OD NAZNAČENOG DATUMA POLASKA.
Deca od 5 do 12 godina plaćaju 1200 dinara i imaju sedište u autobusu.
Deca do 5 godina -gratis i imaju sedište u autobusu
Cena uključuje:
Cena NE uključuje:
USLOVI OTKAZIVANJA
Šabac i Sremska Mitrovica
Putevima prošlosti
“Poljupce je čak iz Luvra slala Šapcu Mona Liza…”